Slovo chirurgický steh popisovalo všechny materiály použité k přiblížení okraje rány, dokud se nezhojila a nepoužívá se k ligaci cévy. Při použití chirurgického stehu zpět do roku 3000 př. N.l. našli archeologové stehy na mumiích z roku 1100 př. použití šití pochází ze staroegyptského jazyka, kde lékaři používali stehy k uzavření zranění a mumií, ale lékařské použití mohlo začít před tímto obdobím.
Praxe šití byla zaznamenána na text sanskrtské éry v roce 500 př. Nl legendárním Indem Sega Sushrutua, který je nyní považován za dědečka chirurgie, a také Hippokrates zaznamenal jeho vyhranou verzi toho, jak vyšívat neohrabané lidi. Ve své práci v roce 150 nl doporučil řecký chirurg Aelius Galenus Methodo Medendi použít k uzavření ran hedvábné nitě, avšak pokud je hedvábí obtížné získat, lze použít materiály, jako je tenký rozložitelný katgut. Aelius používal tyto materiály k ošetření ran gladiátorů.
Tehdy byl katgut tvořen zkroucenými střevy zvířat, jako jsou koně a ovce. Tyto materiály byly dobrou volbou, protože byly vstřebatelné tělními enzymy a poskytovaly dobré mechanické vlastnosti, a to natolik, že se tyto materiály na některých místech stále používají až do dnešního dne. Stříbrné dráty se jako šicí materiály používaly v 18. století. Ale první sterilizované stehy katgutu zavedl až v roce 1860 Joseph Lister. Tyto stehy vedly ke zvýšení míry přežití pacientů a snížení SSI v nemocnicích. Poté byly vynalezeny šicí jehly bez očí. Nit byla připevněna přímo na konec jehly.
Tato modifikace umožnila provedení stehů s menším poškozením (traumatem) okolních tkání. Přírodní materiály jako bavlna se ve 20. století používaly jako materiály pro chirurgické stehy. Během druhé světové války byly použity materiály jako nerezová ocel a syntetické nevstřebatelné materiály jako polyester, polyamid a polypropylen. To vedlo ke vzniku širší škály chemikálií používaných v chirurgických šicích materiálech. Po ošetření jódem byly první plně sterilizované stehy katgutu, v moderním smyslu slova, zavedeny v roce 1906. Hedvábí a katgut byly hlavní šicí materiály na trhu až do roku 1930. Spolu s objevem polymerní polyglykolové kyseliny ( Na trh byly uvedeny syntetické vstřebatelné stehy. V současné době stále více zemí zakazuje používání katgutových stehů.