Každý ve své profesi hledá ideální pracovní nástroj. Nástroj se kterým se mu dobře pracuje , který mu usnadňuje práci.
V případě plastické chirurga je tím nástrojem skalpel, pinzeta ,nůžky, jehelec a kvalitní šicí materiál.
V této stati krátce pojednám o tom – co čeká plastický chirurg od šicího materiálu.
Atraumatický steh znamená , že nit v jehle není fixována přes očko jehly- ale že nit je přímo zatavena do konce jehly a má prakticky stejnou sílu jako jehla sama. Znamená to tedy že že celý šicí materiál se chová jako kompaktní systém, kdy jehla přechází v nit zcela plynule a bez nerovností. Při průniku tkání jehla proniká otvorem jen tak širokým- jako je šířka šicího materiálu sama. Tím se minimalizuje traumatizace tkáně ,kterou jehla proniká.
Délka šicího materiálu je standardně 45 a 70 cm. Při těchto délkách je jasné že při šití musí jehla pronikat tkání opakovaně – a tedy musí být dostatečně ostrá. Co se týká pevnosti jehly -při opakovaném úchopu jehly do jehelce se často jehla deformuje- poněvadž je ocel nekvalitní a příliš měkká. S takovouto jehlou se pak těžko pracuje a veškeré výhody jsou pak potlačeny.

se snadným, nedrhnoucím průnikem a hladkým povrchem .Tomu odpovídá monofilní vlákno, které je hladké., při průniku tkání nedrhne .Dalším parametrem který je chirurgem vyžadován je to ,aby se vlákno nekroutilo .Je velmi nepříjemné, když při uzlení stehu přes jehelec Vám konec vlákna různě vlaje a kroutí se. Dále by mělo být vlákno natolik poddajné ,aby umožnilo vytvoření dostatečného počtu uzlů bez toho aniž by docházelo k samovolnému rozuzlování. Pokud je vlákno příliš tuhé, mají uzly tendenci se rozuzlovávat a je nutné pak naložit uzlů více a větší silou tyto uzly dotahovat.
V dnešní těžké ekonomické situaci je bohužel lékař nucen sledovat i tento faktor. A tak pak vyhodnocuje parametr- cena-výkon , kdy porovnává kvalitu materiálu s cenou výrobku.
Možno říct ,že V tomto směru šicí materiál firmy GMD v zastoupení firmou Medicross splňuje ty nejpřísnější nároky a požadavky.