Abychom poznali principy fungování stehu, měli bychom znát techniky šití obecně. na výsledek šití má vliv několik faktorů, například správné umístění rány s ohledem na uvolnění napínací linie,
minimalizujte napětí, které způsobuje oddělení rány, a dobrý výběr šicího materiálu. Dobrá technika šití by měla vést k úplnému odstranění mrtvého prostoru v podkožní tkáni. Některé šicí techniky:
Tato nejvíce sešívací technika, která se používá v kožní chirurgii a je vhodná pro téměř všechny zákroky.
Aplikace: jehla je vložena na jednu stranu rány přibližně 5 mm od okraje rány, poté prochází celou hloubkou dermis, poté jehla prochází podkožní tkání na opačnou stranu pro ránu a blíže k okraji rány, uzel je vázána blízko okraje rány pro každý steh, takže konečná konfigurace průřezu stehu má tvar baňky.
Střední nevýhodou této techniky je zanechání lineárního zděšení a pokud není přerušený steh správně umístěn, má tendenci způsobovat inverzi rány.

Postup: v prvním kroku; přerušený steh se umístí na jeden konec rány, poté se uzel zaváže na stejném místě zavedení bez uříznutí uzlu, jehlu znovu zasuňte podél rány, zatímco jehla pronikla do pokožky a prošla dermálně nebo podkožně. Je důležité udržovat rovnoměrný prostor mezi každým stehem u všech spojitých sérií stehů, nakonec se jednotlivý uzel umístí sám nebo na smyčku na konci řezu.
Tento typ je užitečný pro zajištění kožního štěpu o plné nebo rozlité tloušťce a pro dlouhé rány, které na něj cíleně snížily napětí působící při správně umístěném hlubokém stehu, jsou pokračující stehy umístěny rychle a ve srovnání s přerušenými stehy dochází k menší šanci na vyděšení.

Postup: Jehla se zavádí jako přerušený steh, poté se jehla prochází dermálně nebo subkutánně směrem k opačné straně okraje rány a stejným způsobem se vyvede na opačnou stranu, znovu se vloží kůže na stejnou stranu, kde je jehla na výstupu stejnou vzdálenost, ale několik milimetrů od výstupu jehly vodorovně, kde jehla pronikla vrstvami kůže ve stejné první hloubce průniku, nakonec je uzel uvázán na původní straně rány.
Tímto způsobem se sníží napětí rány a uzavře se mrtvý prostor. Vodorovný šev matrace je užitečný v dlani a jiné oblasti, stejně jako rána pod tlakem.

Postup: tento typ stehu začíná 1-0,5 cm laterálně od okraje rány a jehla se vloží do hloubky dermis, aby se uzavřel celý mrtvý prostor, poté se jehla prochází hlubokou protilehlou tkání, kde existovala protilehlá strana kůže, potom se pokožka znovu vnikne na stranu, kde jehlou vychází, ale blíže k okraji rány (1-3 mm okraje rány), pak se uzel zaváže na původní zaváděcí stranu. Tato technika je nejlepší technikou pro zajištění everse rány. Je to obvyklé pro; snížení napětí rány a mrtvý prostor, poloha se špatnou podpůrnou oblastí a mobilní pokožkou.

Postup: jehla se zavádí 1 cm od jednoho konce řezu do povrchové vrstvy dermis, poté se jehla umístí vodorovně na šikmý okraj na opačné straně a vyvede se přes horní dermis rány, uzel se uvázl v ráně / vně rána jako jednoduchý přerušovaný šev nebo šití může pokračovat na dlouhé straně rány a uzel je uvázán na konci rány, poté se jehla zavádí vodorovně na dermis na jedné straně rány ve stejné úrovni počátečního zavedení ven na stejné úrovni, poté jehla umístěna vodorovně na povrchovou dermis na opačné straně předchozího zaváděcího bodu, měl by se tento postup opakovat po celé délce rány.
Tato technika je užitečná plastická chirurgie, při které nejsou žádné stopy na povrchu kůže jako stehy umístěné na povrchu, je také užitečná pro uzavření rány stejné tloušťky.

Postup: jehla se vloží do hloubky rány pod dermis a vyvede se z horní části dermisové vrstvy, znovu se zavede jehla do dermis v protilehlém místě a vynese se do rány ve stejné hloubce původního zavedení. Poté je uzel svázán uvnitř rány a zakopán do hloubky kůže tak, aby uzel vyčníval dovnitř.
Tato technika je užitečná k podpoře rány, odstranění mrtvého prostoru a při použití velkých průměrů permanentních stehů v hlubokých vrstvách.
Existuje široká škála technik šití, uživatelé by měli být obeznámeni se všemi technikami šití.